Witold Nieć
Redaktor prowadzący
Witek Nieć, dziennikarz, redaktor i doradca ds. PR. Pracował w Gazecie Wyborczej, dzienniku Nowa Europa i Gazecie Prawnej. Publikował w Pulsie Biznesu. Redagował książki dla wydawnictwa WARBOOK.PL, współautor przewodników po Korsyce dla wydawnictwa Pascal. Zawodowo zajmuje się dziś strategiami informacyjnymi i analizami scenariuszowymi. Pasjonują go narracje ekonomiczne: twórcza destrukcja i ekonomia lęku. Starszy Pan - dumny z przynależności do Srebrnej Ordy. Ślōnzŏk, kery mo w zocy swōj Hajmat.
Książki, które powstają, najczęściej biorą swój początek w opowieści, ta z kolei jest efektem pasji. Już od ponad 40 lat zajmuję się zbieraniem historii i ich przelewaniem na papier. Po latach pracy w dziennikach ekonomicznych przyszedł czas na książki. Współpracowałem z różnymi autorami. Każdy z nich, sięgając po pióro – choć dziś powiedzielibyśmy raczej: siadając do klawiatury – pragnął podzielić się tym, co zobaczył i co przeżył, pozbyć się nagromadzonych w sobie emocji albo uporządkować swój świat na nowo. Nie brakowało i takich, którzy chcieli opowiedzieć i pokazać, jak zrobić coś lepiej, szybciej i sprawniej, wreszcie – jakich błędów można uniknąć, jeżeli wcześniej zada się odpowiednie pytania.
Do tej kategorii autorów należy Wojciech Tracichleb. Jego największe atuty to solidna wiedza i doświadczenie, które łączą pasja i zaraźliwy zapał. Po wybudowaniu kilkudziesięciu domów nie tylko chce to robić nadal, lecz także postanowił opowiedzieć o tym, jak podejmować rozsądne decyzje, żeby na końcu otworzyć drzwi do własnego domu z absolutnym przekonaniem, że będziemy się w nim czuli dobrze.
Książka Od marzenia do wprowadzenia, którą właśnie oglądacie, mówi o zadawaniu właściwych pytań, o unikaniu pułapek, wreszcie także o tym, dlaczego stawiając dom, czasem warto dać się ponieść emocjom, by zaraz potem powściągnąć marzenia i postawić na rozsądek.
Wojciech Tracichleb nie przygotował zestawu najlepszych rad i kluczowych kroków do szczęścia; zamiast tego proponuje Czytelnikowi spojrzenie na budowanie domu jako na zadania, których realizacja wymaga bycia przygotowanym na korygowanie planów oraz ich dostosowywanie do możliwości i oczekiwań. Kluczowe zdaniem autora jest umiejętne zadawanie pytań, bo to po pierwsze pozwala uniknąć licznych budowlanych pułapek, po drugie pomaga podejmować dobre i przemyślane decyzje, od momentu, kiedy trzeba wybrać działkę, przez etap pierwszego wylewania betonu, aż do momentu wniesienia mebli.
Książka Wojciecha Tracichleb to opowieść, która wciąga od pierwszej strony. Jej niewątpliwym atutem jest to, że domy, który wybudował autor, można zobaczyć na własne oczy.